המאמר פורסם בעמוד "סוכן השבוע" באתר מגדל

ענף הרכיבה על אופניים תופס תאוצה בשנים האחרונות ואופניים הם כבר מזמן לא רק משחק ילדים אלא תחביב אתגרי פופולרי. לכאורה, מדובר בתחביב שעל פניו נראה פשוט, אולם כל תחביב שנבחר לעסוק בו עשוי לחשוף אותנו לסכנות. החל מתאונה שמובילה לנכות או אובדן כושר עבודה וכלה בצורך בניתוח, טיפול ממושך ואף חלילה מצב סיעודי או מוות.

רוכב אופנים שמתאמן למעלה מ - 4 פעמים בשבוע, מגדיל את הסיכון שלו לפגיעה, כמו גם מאמץ פיזי לא מבוקר שיכול להיות מסוכן ללב. חשוב לדעת כי ניתן לעשות סדר בדברים, ולשים דגש על מה חשוב יותר או פחות, איך כדאי להיערך וממה להיזהר. המוצר הביטוחי שלנו לאופנים מורכב מיחסי גומלין בין שלוש צלעות: עבודה, משפחה, תחביב מבחינה משפחתית, יש לאמוד את גובה הכיסוי הביטוחי הנדרש לרוכב האופניים על פי גודל המשפחה, הרכבה, גיל כל ילד ורמת החיים שהמשפחה רגילה לחיות בה. קיים שוני בין: רוכב רווק ללא ילדים, רוכב נשוי, שילדיו פרחו מן הקן ורוכב נשוי שילדיו תלויים בו.

בנוסף, חשוב שתתקיים קורלציה גבוהה בין רמת החיים של המשפחה לבין גובה סכום הביטוח. אם המשפחה, נהגה ללכת למסעדות, לחופשות משפחתיות וכו', תהיה זקוקה לסכום ביטוח שהינו גדול מהממוצע, על מנת לשמור על רמת חיים דומה.

מבחינה מעשית, מומלץ לקבוע פגישה מיוזמתכם אחת לשנה או שנתיים אצל סוכן הביטוח, כדי לבחון את השינויים שקרו במהלך הזמן ולהתאים פתרונות ביטוח נכונים לצרכיכם.

פרמטר נוסף משמעותי וחשוב הוא העבודה שלכם. ההשלכות על רוכב אופניים שנפצע ועובד בשגרה בעבודה פיזית, הן שונות ממישהו שעוסק בעבודה משרדית. גם פציעה כמו יד שבורה למישהו שעוסק בעבודת כפיים, היא קריטית לאפשרות של השתכרות מעבודה. חשוב לזכור כי גם ביטוח אובדן כושר עבודה שמקבלים מן המעסיק בחלק ממקומות העבודה, מתחיל רק לאחר שלושה חודשים של "תקופת המתנה" בה הוא נשאר לא מכוסה.

כאשר עורכים ביטוח לאובדן כושר עבודה, ישנה חשיבות גבוהה לקביעת סוג העיסוק. אובדן כושר עבודה מוגבל לרוב ל 75% משכר המבוטח. בנוסף, במקרה ושכר המבוטח נמוך מאד מהשכר שהוא מקבל בפועל, עשוי להיווצר מצב שבו הפיצוי יגרד 50% מהשכר בפועל. כאשר קבעתם את סוג העיסוק, חשוב לשים דגש על דקויות בהגדרות. יש מי שהגדיר עצמו כ"מנהל", צריך לקחת בחשבון כי במקרה של תביעה, חברת הביטוח עשויה לטעון כי עם פציעה כמו יד או רגל שבורה, הוא עדיין יכול לתפקד כמנהל כללי. אם הגדיר עצמו כ"מנהל ואיש שיווק" של אותה חברה לדוגמא (תפקיד בעל אפשרות לניידות) בעת תביעה סיכוייו טובים יותר. הכיסוי החשוב ביותר לרוכב אופניים הוא ביטוח אובדן כושר עבודה. היעדר של כיסוי ביטוחי עשוי להשפיע דרמטית על המצב הכלכלי המשפחתי והאישי של הרוכב.

חשוב לוודא כי קיים ברשותכם אובדן כושר עבודה מורחב שמשלם פיצויים כבר ממצב שבו יש אי כושר של 25%. הגדרת אי הכושר חייבת להיות עיסוקית / מקצועית. במקרה כזה הביטוח ישלם גם כאשר המבוטח איבד את היכולת לעבוד בעיסוק בו פעל ערב התאונה או המחלה. כל זאת להבדיל מאובדן כושר עבודה שאיננו מקצועי - אז הביטוח ישולם, רק אם המבוטח לא יכול לעסוק בשום עיסוק סביר כלשהו.

במקרה של רוכב אופניים אשר משתתף בתחרויות, עליו לדאוג לקבל מכתב מחברת הביטוח עצמה כי ידוע לה שהוא לוקח חלק בתחרויות שונות והכיסוי הביטוחי מכסה אותו גם בעת השתתפות בתחרות.

שימרו על עצמכם ודאגו לכיסוי ביטוחי נכון עבורכם!

לפרטים נוספים אודות ביטוח לרוכבי אופניים לחץ כאן >>

ליצירת קשר לחץ כאן >>